Výstava Národního muzea „Nikdy se nevzdáme!“ je k vidění i v Londýně

30.06.2022

Nedávno otevřená výstava v Národním muzeu s názvem Nikdy se nevzdáme! se nyní dočkala i své putovní verze.

Tato výstava nese rovněž název Nikdy se nevzdáme! a byla zahájena v budově Velvyslanectví České republiky v Londýně u příležitosti Dne ozbrojených sil za účasti velvyslankyně ČR ve Velké Británii Marie Chatardové, delegace poslanců Poslanecké sněmovny České republiky, brigádního generála Vratislava Berana a generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše. K vidění bude od 29. června do 31. srpna letošního roku.

Kontext spolupráce

Panelová výstava na české ambasádě prezentuje události spojení s akcí Anthropoid 1941-1942. Zaměřuje se především na kontext československo-britské spolupráce v oblasti výcviku československých parašutistů a jejich pobytu ve Velké Británii před samotným seskokem. Následně se výstava věnuje samozřejmě i samotnému útoku na Reinharda Heydricha a důsledkům na území Protektorátu. Představeny jsou také osobnosti jako například generál Alois Eliáš nebo osudy rodin, které pomáhaly parašutistům. Větší pozornost je poté věnována i politickým a mezinárodním důsledkům akce, jako je oduznání Mnichovské dohody ze strany velmocí nebo důsledky v osudech poválečného Československa a česko-německého vztahu.

Odborně připravená výstava

Součástí výstavy je také originální audiovizuální smyčka prezentující širší souvislosti událostí od roku 1938 do roku 1945 s velkým důrazem na mezinárodní okolnosti a také osud neobyčejného hrdinství obyčejných lidí. Národní muzeum tak díky spolupráci s velvyslanectvím ČR ve Velké Británii prezentuje toto téma v roce významného výročí také britské veřejnosti. Putovní výstavu Nikdy se nevzdáme! připravil odborný tým Národního muzea, který stál za přípravou stejnojmenné výstavy v Praze pod vedením prof. Michala Stehlíka.

Výstavní projekt Národního muzea a Vojenského historického ústavu Praha s názvem Nikdy se nevzdáme! byl návštěvníkům zpřístupněn 28. května 2022 a vidět ho mohou až do konce letošního roku. Připomíná v širších souvislostech realitu protektorátu i události a osudy spjaté s 38 dny druhého stanného práva v období mezi 27. květnem a 3. červencem roku 1942. To vše se zaměřením na osudy konkrétních lidí, ať už aktivních odbojářů, žen či nezletilých. Nechybí však ani osobnosti z řad elit, jako je například Alois Eliáš či Vladislav Vančura.

Unikátní fragmenty

Návštěvníci tak sledují příběhy statečnosti i obrovské důvěry ve svobodu národa a státu. K vidění jsou autentické předměty československých parašutistů nebo doklady tehdejších událostí jako například části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, včetně předmětů zabavených nacisty po boji v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. Dále je možné si prohlédnout originál vysílačky desantu Silver A Libuše, přičemž je ve výstavě zmíněn právě osud radisty Jiřího Potůčka. Tragédii Lidic připomíná číslo popisné z lidické školy a výstava dále zahrnuje i jedinečné předměty dokumentující všední den protektorátu.


Foto: nm.cz