Pražanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou - Podpoří pacienty s tímto onemocněním

24.03.2023

Symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén se pokusí pacienti s roztroušenou sklerózou. Zapojí se do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) a společným cvičením, procházkou i jízdou na rotopedu pokoří vzdálenost 42 kilometrů. Na maratonce letos čekají lekce jógy, tai-či i boxu. Cílem dvanáctého ročníku Maratonu je podpořit lidi s roztroušenou sklerózou (RS). Akce startuje v pátek 24. března ve FitnessAction v Praze a potrvá až do soboty.

MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé lidi. Přijít si zacvičit může každý bez ohledu na věk nebo kondici. Pro účastníky připravili organizátoři například hodiny jógy, ti zdatnější se mohou zúčastnit lekcí boxu. "Máme připravených i několik kruhových tréninků pod vedením fyzioterapeutů, kteří účastníkům poradí, jak správně cvičit. Pacienti s nimi mohou také zkonzultovat své potíže a limity, například problémy s koleny apod. Fyzioterapeuti jim určitě doporučí vhodné cviky," říká jedna z fyzioterapeutek Klára Novotná, jež se specializuje právě na cvičení s lidmi, kteří RS trpí.

RS je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje nervový systém, ovlivňuje tak všechny složky pacientova života. Nejvíce zasažený bývá často právě pohybový aparát. "Do MaRSu se zapojujeme již třetím rokem. Je důležité, aby se lidé s pohybovými obtížemi cítili ve fitness centru dobře a nebáli se přijít si zacvičit," říká Filip Krusberský, vedoucí FitnessAction, kde se pražští maratonci sejdou již popáté.

Neméně důležitá je také psychická kondice pacientů. I proto si neuroložka a vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., připravila pro letošní maratonce lekci kundaliní jógy. "Tento styl jógy zklidňuje mysl a povzbuzuje tělo. Cvičící se dostává do psychické i fyzické pohody, což je pro pacienty s RS velmi přínosné. Cvičení se skládá z naladění, rozcvičky, sestavy a závěrečné relaxace s meditací. Lekce pořádáme již několik let také pro pacienty naší Neurologické kliniky," vysvětluje prof. Havrdová.

Součástí sobotního programu ve FitnessAction bude i naučná stezka, na které si účastníci na vlastní kůži vyzkouší, jak náročný je život s roztroušenou sklerózou. "Lidé si potrénují paměť a procvičí jemnou motoriku. Seznámí se také s příznaky RS, jež jsou mnohdy těžce postřehnutelné, jde například o únavu nebo brnění konečků prstů. Účastníci tak blíže poznají překážky, kterým pacienti s RS každodenně čelí," říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž celou akci organizuje.

Program si pro pacienty připravili také studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami Univerzity Karlovy v Praze (APA FTVS UK). V pražském parku Gutovka si například sportovci vyzkouší volejbal vsedě, na Letné si pak zahrají curling nebo bocciu. "Pro ty, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou MaRSu zúčastnit osobně, si studenti připravili videa se cvičením. Pacienti se tak do Maratonu mohou zapojit alespoň cvičením doma," vysvětluje Kateřina Bémová. Odkazy na lekce a více informací o programu či jednotlivých nabídkách cvičení najdou zájemci na www.maratonmars.cz.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.


Fotografie: TZ