Porodní sestra z Osvětimi - Magda Knedler

22.11.2020

Příběhy z osvětimského pekla 

Každá válka přináší zkázu v podobě promarněných lidských životů, nejinak tomu bylo i v případě druhé světové války, jež začala roku 1939 a skončila v roce 1945. Tím nejhorším v té době byly bezesporu koncentrační tábory, kde byly mimo jiné prováděny kruté nacistické pokusy na živých subjektech, jež se staly temnou kapitolou druhé světové války.

Touha po poznání často balancuje na hraně lidskosti, a tak se z nejprve neškodných vědeckých pokusů stávají děsivé, sadistické experimenty. Výsledkem je brutalita, bolest a často i doživotní následky. Fyzické i psychické experimenty zanechaly na svých subjektech nesmazatelné stopy. Cena za poznání je opravdu vysoká.

Josef Mengele neboli Anděl smrti, jak mu bylo přezdíváno, byl ztělesněním hrůzy a brutality. Do plynové komory poslal přes 400 000 vězňů. Cílem jeho experimentů bylo nalezení způsobu, jakým by mohl přispět ke zvýšení plodnosti německých žen a k rychlejšímu množení árijské rasy. Pacienty očkoval chřipkou, měnil jim vzájemně krev či nechal v těle jen tolik krve, aby to stačilo na přežití. Mengele byl v mládí nadaným studentem a díky své inteligenci získal doktorát z medicíny. Později se stal loajálním členem Hitlerovy nacistické strany NSDAP a byl součástí ozbrojené organizace SS. Rok 1943 se stal v jeho kariéře důležitým mezníkem, poněvadž v tomto roce nastupuje jako táborový lékař do Osvětimi.

A právě tehdy začíná série příběhů, kterým se snad ani nechce věřit. Porodní sestra z Osvětimi se opírá o skutečné osudy žen a zejména o osud Stanisłavy Leszczyńské, polské porodní sestry, která s obrovskou odvahou pomáhala těhotným ženám v Osvětimi, snažila se jim ulehčit a zajistit jim alespoň základní péči, hygienické podmínky byly skutečně tristní, ženy spaly na kamnech přikrytých zablešenou dekou a v místnosti plné krys. Stanisłava se nebála klást odpor samotnému Mengelemu, ženy jí oslovovaly jako Mámu a jako pravá máma tu pro ně byla.

Rodičky tedy sdílely místnost s dalšími nemocnými, dýchaly všechny stejný vzduch. Stanisława měla k dispozici kovovou emitní misku, několik hadrů, které sloužily jako obvaz, několik kusů buničiny a malé nůžtičky. Žaludek jí svíralo pomyšlení na problémy se zachováním čistoty a sterilizováním nástrojů, na bakterie a hrozbu infekce.

V anotaci je uvedena poměrně zavádějící informace, a to že Stanisłava zachránila tisíce dětí. Věc se má totiž tak, že je sice odrodila zdravé a živé, ale jejich dalším osudem měla být smrt. Rozhodně bych nedoporučovala knihu číst v pochmurných dnech, protože je sama o sobě dost depresivní a její čtení vyvolává úzkost a odpor.

Popisy v knize jsou velmi naturalistické, musela jsem si tak její čtení dávkovat, protože se skutečně nejedná o lehké čtivo. S čím jsem docela zápasila, byl styl vyprávění, který na mě působil hodně zmatečně. Občas mi nebylo jasné, kdo je vypravěčem kapitol, a když jsem se už zorientovala, tak přišla další kapitola vyprávěná zase někým jiným. Zvolený styl má své opodstatnění, které autorka objasňuje v doslovu, ve kterém dále i upřesňuje, z jakých pramenů čerpala a přibližuje osudy zmíněných historických postav. Pár kapitol bylo popisováno i z Mengeleho perspektivy, zde bylo hezky vidět, jak moc byla jeho mysl pokřivená. Je škoda, že jej spravedlnost nikdy nedostihla a že za své kruté činy nebyl potrestán. Po válce utekl pod falešnou identitou do Jižní Ameriky, kde byl podporován svou bohatou rodinou a nacistickými přáteli.

Nevím, zda jsou ti lidé na druhé straně podrobování speciálnímu výcviku, při němž se učí zbavit se empatie, nebo je také potřeba patřičná psychická konstrukce, podloží, na němž lze takové ideje vypěstovat. Zamýšlím se nad tím, zda by bylo možné jakéhokoli člověka zformovat tak, aby se do tohoto bodu dostal. A zda právě v tom netkví pro lidstvo největší nebezpečí.

Kniha tak úplně nenaplnila má očekávání, ale i tak jsem si její čtení v rámci možností "užila". O polské porodní sestře jsem toho mnoho nevěděla, takže za mě to bylo něco trochu jiného. Avšak na co jsem si příliš nezvykla byl již zmíněný styl vyprávění. Za mě se jednalo o shluk různých myšlenek a asociací, které přeletovaly z jednoho tématu na druhý, vše bylo sice k věci, ale čekala jsem větší zacílení na dějovou složku.

Kdybych to měla shrnout, tak kniha jistě potěší mnohé milovníky knih s válečnou tematikou. Porodní sestra z Osvětimi velmi realisticky a detailně zasvěcuje svého čtenáře do zvěrstev odehrávajících se v Osvětimi, kde zemřelo na tisíce lidí.

Název: Porodní sestra z Osvětimi
Originální název: Położna z Auschwitz
Autor: Magda Knedler
Překlad: Marcela Bramborová
Nakladatelství: Kontrast
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN/EAN: 978-80-7642-907-9


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.