Pohlednice z Itálie - Alex Brown
Minulost nelze přepsat, ale budoucnost lze změnit
Léto sice skončilo, ale na stránkách knihy Pohlednice z Itálie se můžete snadno a rychle přesunout do prosluněné Itálie. Navíc se vydáte na výpravu za odkrytím minulosti a možná, ale jen možná tato cesta přinese všem zúčastněným vidinu šťastnější budoucnosti.
Grace to nemá v životě zrovna jednoduché, bydlí se svojí matkou, jež je upoutána na lůžko a která potřebuje každodenní péči. Aby se o ni mohla starat, vzdala se svého snu být profesionální tanečnicí a začala pracovat v londýnské skladovací společnosti. Za takovou dceru by pociťoval vděk snad každý rodič, ale to v tomto případě bohužel neplatí. Místo toho, aby k jako jedinému dítěti, které se o ni nepřestalo zajímat, byla hodná, akorát Grace zahrnuje výčitkami a urážkami. Ne nadarmo se říká, že slova bývají ostřejší než nůž. Grace se nemůže spoléhat ani na partnera, kterého nebavilo být až na druhém místě, a tak ji opustil.
Radost do života ji vnese nečekaný nález. Jednoho dne dostane za úkol vyklidit skladovou jednotku číslo 28 po majitelce, která se k němu již pár let nehlásí. Při procházení starožitnostmi narazí i na starý deník patřící mladičké Connie. Možná by díky němu mohla kontaktovat nějaké příbuzné, nebo dokonce i samotnou majitelku.
Ve starožitnostech se příliš nevyznala, ale i jí bylo jasné, že zdobený toaletní stolek s vyřezávanými kroucenými nožkami a mramorovanou deskou ve stylu Ludvíka XV. Bude mít obrovskou cenu. O velké kožené šperkovnici, která na něm stála, ani nemluvě. Grace o kousek popošla, a když nadzvedla přehoz, pod kterým se skrývalo nádherné hedvábné čalouněné lehátko potažené modrozelenou látkou s pavím vzorem, znovu úžasem zalapala po dechu.
Příběh sleduje dvě dějové linie - současnost a minulost -, v jejichž středu stojí dvě ženy z odlišných společenských poměrů s nelehkými životními překážkami, které spojí deníkové zápisky. Jedna žena ztratila ve druhé světové válce svého milovaného, s nímž čekala dítě. Druhá se po několikaletém obětování vlastního štěstí utápí ve smutku. V knihách mám moc ráda propojení dvou příběhů z odlišných dob, takže v tomhle ohledu jsem rozhodně nebyla zklamaná, vše na sebe navazovalo a bylo srozumitelné. Příběhu Connie za mě klidně mohlo být věnováno více prostoru.
Do kontrastu je stavěno prostředí, kdy se děj odehrává jednak v deštivé Anglii, a jednak ve sluncem zaplavené Itálii. Minulost a současnost se propojí nejen skrze zápisky, ale také skrze místo. Popisy dokážou čtenáře poměrně věrohodně přenést a vyvolávají tu správnou atmosféru. To je zřejmě způsobeno autorčinou zkušeností, kdy spolu s manželem cestovali po Itálii a rovněž navštívili Portofino, kam zamířila i Grace a Connie.
Kniha mě okamžitě pohltila a měla jsem ji přečtenou opravdu rychle. Byl to velmi příjemně strávený čas. Charaktery postav mi byly sympatické, jejich chování nebylo nijak přehnané, naopak bylo velmi uvěřitelné a v případě Grace bylo možné pozorovat drobné změny s tím, jak se postupně "prokousávala" zápisky a odhalovala pravdu nejen o Connie, ale i o svém životě a svých blízkých.
V příběhu je sice láska, ale ve stravitelné podobě, nahlížíme na lásku partnerskou, lásku v rodině nebo na pevný přátelský vztah. Líbilo se mi, že autorka v knize popisuje problematiku stárnutí, kdy takové osoby baží po pozornosti, aby si připadaly znovu potřebné.
Pohlednici z Itálie bych doporučila spíše ženám, jež tato nadčasová romantika od britské autorky jistě zaujme nejen krásnou obálkou.
Název: Pohlednice z Itálie
Originální název: Postcard from Italy
Autor: Alex Brown
Překlad: Jitka Jiterská
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 336
ISBN/EAN: 978-80-7625-115-1
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.