Můj brácha se jmenuje Jessica - John Boyne
Být odlišný není špatně
I v dnešní době se nejen dospívající obávají vybočit z davu a ukázat svoji odlišnost, i přesto že současná doba je k mnoha věcem již otevřenější a chápavější. Nejvíce podpory a tolerance by se dotyčným mělo dostávat především od rodiny a blízkého okolí. Ale co když jí někdo postrádá?
Sam Waver má staršího bráchu Jasona, ke kterému vzhlíží a který je mezi vrstevníky velmi oblíbený, rodiče obou sourozenců jsou politicky angažovaní a bohužel je jejich práce pro ně důležitější než vlastní děti, a tak mají kluci alespoň jeden druhého. Když se jednoho dne Jason rodině přizná k tomu, že se cítí být více holkou než klukem, je to pro mladšího sourozence krutá rána. Sam absolutně nechápe, že by místo bráchy měl najednou sestru. Vždyť Jason je kluk, tak jak může být holka? Ani jejich rodiče se k odhalenému tajemství nestaví příliš pozitivně, a tak okamžitě začnou hledat lékařskou pomoc, jež by jejich syna "napravila". Veřejnost se přeci nemůže dozvědět o této strašné "nemoci", na voliče by to rozhodně dobrý dojem nedělalo.
"Neřekneme to nikomu," řekla máma a postupně se upřeně zahleděla na každého z nás. "Vůbec nikomu. Budeme se chovat, jako kdyby Jason někoho zabil."
"Ale já přece nikoho nezabil," zaprotestoval.
"Ovšemže ne. Asi to vyznělo špatně. Ale zapamatuj si, že kdyby byl někoho zabil, pak bychom jako tvoji rodiče udělali všechno proto, abychom tě ochránili."
"Takže ty vážně říkáš," zeptal se a rozčilením zvýšil hlas, "že kdybych jednou přišel domů s tím, že jsem právě někoho zabil, ututlali byste to? Nebo že být transgender je stejně špatné jako být vrah?"
Kniha Můj brácha se jmenuje Jessica vznikla z pera zkušeného a oblíbeného irského spisovatele Johna Boyna, jehož knihy u nás již nějakou tu dobu vycházejí a těší se velké popularitě. Nový Young Adult příběh se zaměřuje na tabuizovanou problematiku transgenderu, ale je třeba zmínit originální perspektivu, není to totiž psané z pohledu osoby, která se s touto změnou potýká, nýbrž z pohledu blízké osoby, jež se snaží s nově nabitou informací vyrovnat a přijmout ji jako něco trvalého, nikoli jako pouhou přechodnou fázi.
Děj nezabíhá do nějakých větších detailů, což je dáno i třináctiletým hrdinou příběhu. Rozhodně se zde objevuje mnoho stereotypů spojených s transsexualitou, negativní postoj okolí, ale také snahy o pochopení. Autorovým záměrem nebylo popisovat přerod v dívku z Jasonova pohledu, ale myslím si, že pár kapitolek z jeho úhlu nazírání by nemusely být špatné. Reakce rodičů na synovo přiznání bylo dost přemrštěná, bohužel se ale domnívám, že i dost realistická, protože nikdo si nechce přiznat, že by měly být věci jinak, než je tradičně zvykem.
Oceňuji psychologické pochody dítěte, které reaguje na nastalou situaci vlastním osobitým způsobem. Sam je zmatený a uvnitř něj se všechno pere. Nechce pochopit, co se s Jasonem děje a novou informaci odmítá přijmout. Kniha kromě transgenderu popisuje také především rodinné vztahy, do příběhu zasahuje trochu i politika, dále je nakousnuta šikana a další.
Styl psaní je takový Boynovský, má specifický smysl pro humor a už když se do čtení pustíte, víte, že ať to bude cokoliv, bude vás to bavit. Je ale pravda, že ne všechny dialogy mě bavily a politika mě v knize rovněž nudila. Přesto ale čtením nic nezkazíte, naopak si můžete rozšířit obzory a zamyslet se nejen nad dnešní dobou, ale i nad přístupem společnosti, která, ačkoli žije ve 21. století, má v některých oblastech stále zastaralé názory a předsudky.
Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům, ale i pro dospělé je toto téma rozhodně přínosné.
Název: Můj brácha se jmenuje Jessica
Originální název: My Brother's Name is Jessica
Autor: John Boyne
Překlad: Anežka Mann
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 256
ISBN/EAN: 978-80-7529-928-4
Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.