Motýlí křik - Jan Tománek
Kdo otáčí kolečky moci?
Pavel Černý, dříve úspěšný redaktor jedné velké české televize, má své nejlepší reportáže již dávno za sebou, stejně jako produktivní mládí. Potřebuje nějakou "pecku", aby se opět vrátil na výsluní. Shodou náhod se k němu dostane námět na zprávu, která by mu mohla pomoci v návratu do novinářského sedla. Jedná se o nehodu v centru Prahu, ta by ale nemusela tak úplně být nehodou.
Na povrch se klubou informace, jež jsou velice podivné. Kdo je ten mrtvý muž a mohla by být jeho smrt vyšším zájmem? Onen nalezený v příkopě, zavalený hlínou, je totiž sekretář Ministerstva zemědělství Spojených států a žena, která tvrdí, že je jeho manželkou, po odvysílání reportáže kontaktovala Pavla s velice zajímavými informacemi.
Je možné, že pouhá "nehoda" v noční Praze může mít takový vliv, aby zasáhla ty nejmocnější hybatele světa a aby se jí museli zabývat i účastnící blížící se konference Bilderberg? Informace totiž mají moc a někdy je skutečně důležité uchovat je v tajnosti, tak důležité, že i lidské životy v tu chvíli přestávají mít cenu.
Čím hlouběji se investigativně Pavel noří do případu, tím více se zamotává do něčeho, čemu nejenže úplně nerozumí, ale z čeho navíc nekouká vůbec nic dobrého. Ve vlaku událostí, který se řítí obrovskou rychlostí, není zmatený žurnalista rozhodně žádaným pasažérem. Nezbývá než doufat, že tím posledním, co v životě uslyší, nebude Motýlí křik!
"Svou reportáží jste šlápl na kuří oko spoustě velice mocných lidí, Pavle!"
...
"Víte jak se to říká o ďáblovi - jeho největší trik spočívá právě v tom, že přesvědčil lidi, že neexistuje!"
Když jsem se pustil do prvotiny českého spisovatele Jana Tománka, neměl jsem veliká očekávání. Musím přiznat, že si záměrně před žádnou knihou, kterou mám v plánu číst, nečtu recenze a hodnocení, jež by mohly ovlivnit můj náhled. Možná i právě proto jsem byl tak mile překvapen. Autor zde stvořil perfektně propracovaný konspirační thriller, kde si přímo bravurně pohrává s fakty, jež jsou jednak uvěřitelná, ale navíc i ověřitelná! To je právě na příběhu to, co mu dodává sílu - že by to klidně všechno mohla být pravda.
Úvod do děje je pomalejší asi do první třetiny, ale když se přes něj čtenář dostane, je ve zbylých dvou třetinách odměněn neskutečným tempem. Jazyk, jakým je kniha napsána, je květnatý, čtivý, nevyužívá složitá souvětí, ve kterých by se čtenář ztrácel, neodbočuje zbytečně, kapitoly jsou poměrně krátké, a tím děj utíká velice rychle - propracovaným příběhem udržuje autor čtenáře v neustálém napětí.
Asi jako mnoho dalších jsem začínal s konspiračními příběhy Dana Browna, srovnání bych tady asi nehledal, ale musím říci, že na rozdíl od Browna jsou zde informace mnohem víc uvěřitelnější, obzvláště co se týká sil sociálních sítí a utajování důležitých informacích před očima běžných lidí.
Postavy, které jsou zde vyobrazeny, jsou skutečnými sympaťáky - od těch kladných po ty "záporné". Opravdu jsem nenarazil na nikoho, kdo by mi byl nesympatický, a že jsem vážně hledal. V celé knize jsem neobjevil nic, co by mi vyloženě nesedělo, nad pár věcmi se člověk pousměje, jako když nejsou hlavní postavy přes tmavá skla vozu viděni policisty, jejich spojenec s nimi však naváže oční kontakt, ale to je jen maličkost.
Protože se mi kniha skutečně moc líbila, budu doufat, že se od autora dočkáme nějaké další, já osobně bych si úplně klidně dokázal představit i nepřímo navazující pokračování příběhu Pavla Černého. Na poli českého thrilleru se jedná o to lepší, co je pro čtenáře k dispozici.
Název: Motýlí
křik
Autor: Jan Tománek
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 336
ISBN/EAN: 978-80-7597-153-1
Za knihu mnohokrát děkujeme autorovi Janu Tománkovi a Albatros Media.