Matčina hra - Sandie Jones
Pozor na to, do jaké rodiny chcete patřit
Návštěva tchyně je "nebezpečná" záležitost. Nejen z psychického, ale i ze zdravotního hlediska. Emily je ale až po uši zamilovaná do Adama, jenž by mohl být konečně tím pravým. To ale ještě netuší, jakou soupeřku objeví v jeho matce, která dělá vše proto, aby se Emily zbavila. Tak jak je možné, že to Adam nevidí? Nebo to snad nechce vidět?
Nezáleží na tom, jak dlouho ho znám nebo jak moc ho miluju. Nikdy nebudu schopná soupeřit s jeho vlastní matkou. Pouto, které mezi sebou mají, se žádnému jinému nevyrovná. Nemůžete ho zlomit, ani se do něj pokoušet zasahovat.
Pammie, Adamova matka, vypadá jako milá šedesátnice, ale hned při první návštěvě začne mít Emily pochybnosti, jestli je skutečně tak milá, nebo je to vše pouhá přetvářka. Její odhad se potvrdí při dalším setkání, při kterém Pammie umně předvede své manipulativní schopnosti. Dokáže vše ale zahrát tak, aby tou špatnou nebyla ona, nýbrž Emily, čímž mezi mladý pár vsadí klín. Nikdy není dobré se plést mezi rodiče a jejich děti a v tomto případě to platí dvojnásob. Vztah mezi Adamem a Emily začíná být vážný, a tak naschvály Pammie začínají gradovat. Proč to ale dělá?
Kromě partnerovy matky se Emily snaží přijít na kloub Adamově minulosti, konkrétně na jeho vztah s bývalou přítelkyní. Proč o ní Adam nechce mluvit?
Než jsem vstoupila do kuchyně, napočítala jsem do deseti. Chtěla jsem vytáhnout každý zatracený kousek nádobí a jeden po druhém je roztřískat o podlahu. Namísto toho jsem však opatrně položila její oblíbený hrníček na žulovou pracovní desku a tiše přemítala, jak jednoduché by bylo nasypat jí do něj kyanid.
Matčina hra je debutovým dílem a nutno podotknout, že i celkem vydařeným, i když některé mouchy by ještě potřebovaly vychytat, jako např. závěr, který mi přišel uspěchaný, a ne úplně dotáhnutý, nebo prolog, který hodně napovídá, jakým směrem se bude příběh asi tak ubírat, což pak čtenáře ochuzuje o určitý překvapivý zlom. Co se knize nedá upřít je její návyková čtivost, děj zbytečně neodbíhá tam, kam nemá, vyprávění je plynulé a napínavé.
Příběh je vyprávěn z pohledu Emily, takže sledujeme její myšlenkové pochody, vztahy s rodinou a přáteli, a především její soupeření s Pammie, taková tchýně by pila krev snad každému, ale Emily vytrvává a nehodlá se vzdát. Líbilo se mi sledovat, jakým vývojem si Emily prochází, jak jí partnerova matka vysává energii a dělá jí ze života peklo, jak to Adam nechce akceptovat a jak z toho začíná být psychicky už mimo.
Musím přiznat, že jsem od knihy očekávala o trošičku víc, než co mi bylo nabídnuto, ale i tak jsem si její čtení užila. Příběh se naplno rozjede od nějaké sedmdesáté strany a poté už se nezastaví. Nejedná se o thriller v pravém slova smyslu, je to hodně laděno na psychologickou vlnu. Závěr člověk doslova hltá a poslední věta epilogu mě fakt dorazila.
Knihu bych doporučila všem, kdo mají chuť si přečíst něco ze života s příměsí intrik, příběh, který má určitou hloubku a který člověka opravdu pohltí.
A co vy a vaše vztahy s tchýní? Jste na ostří nože?
Název: Matčina
hra
Originální název: The Other Woman
Autor: Sandie
Jones
Překlad: Michaela Martinová
Nakladatelství:
Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet
stran: 352
ISBN/EAN: 978-80-271-2188-5
Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis.