Knihkupectví na Bylinkovém náměstí - Éric de Kermel

27.08.2020

Knihkupectví jako místo, které léčí duši

Natálie a její manžel Nathan se rozhodnou opustit rušnou a přelidněnou Paříž a odstěhovat se na jih Francie do malebného středověkého městečka Uzès, kde panuje klid. Nic jim v tom nebrání, děti již opustily své hnízdo a starají se o sebe samy, a tak mají i oba manželé ve středních letech nárok začít novou kapitolu života.

Veškeré dění se točí kolem knihkupectví na Bylinkovém náměstí, jež se ocitlo na prodej a které se Natálie rozhodne koupit a vdechnout mu vlastní osobitost. Pro každého milovníka knih je tohle splněný sen, a i pro Natálii, jež bývala profesorkou francouzštiny, je život v obklopení nejrůznějších svazků život v ráji.

Děj knihy má rámcovou kompozici - máme zde ústřední vyprávění, kde je hlavní postavou Natálie, do kterého vstupují příběhy dalších postav, které kroky zavedou do knihkupectví. Natálie se tak setkává s nejrůznějšími lidskými charaktery. Prostřednictvím inteligentních dialogů se čtenář dozví o mnoha zajímavých knihách, může se zamyslet nad filozofickými otázkami nebo se ponořit do jedinečných osudů, jež se před čtenářem zhmotňují.

Možná je každý knihkupec nakonec trochu voyer. Knihy jsou zrcadlovým sklem, pomocí kterého může objevovat sobě podobné osoby. To platí obzvlášť v malém městě, kde nakonec člověk pozná všechny. Myslím, že bych mohla nakreslit velmi intimní emocionální mapu Uzès a jeho obyvatel.

Konečně jsem se dostala i k tomuto titulu z velmi vydařené edice 7lásky a myslím si, že jsem na její čtení byla i správně naladěná. Jedná se totiž o titul, jenž nemusí sednout úplně každému, protože se zabývá mnoha úvahami, společenskými či politickými tématy a otázkami osobního rozvoje, je tudíž trochu náročnější na pozornost. Zážitek ze čtení je ale velmi hluboký! Autorovi se skutečně podařilo vnést do svého díla lásku k literatuře a ke knihám, jež čiší z každé strany.

Začátek a konec každé kapitoly je navíc doplněn nádhernými černobílými ilustracemi, které mají až poetický nádech a jež dokážou s obrovskou živostí evokovat francouzský kraj.

Dalo by se tvrdit, že hlavní postavou v příběhu jsou knihy, ty tvoří základ celého děje. Díky knihám se Natálii daří poodkrýt nejrůznější stíny zahalující její zákazníky a vnést jim do života světlo. Co se samotné ženské hrdinky týče, není skoro vůbec poznat, že jí "vdechl život" muž. Musím ale přiznat, že obsah některých úvah mi přišel trochu "přitažený za vlasy", Natálie se také často chovala dost vlezle, což sama nemám u ostatních příliš ráda, a tak mě to vadilo i v knize.

Udělat si čas na čtení neznamená jenom otáčet stránku za stránkou, ale udělat si také čas na samotná slova. Čas zastavit se, žvýkat slova jako divokou trávu, kterou člověk sebere na procházce a potom si ji vloží do pusy. Být schopný nechat slova chvíli ležet stranou, jako se nechává uležet těsto na palačinky, a potom se k nim zase vrátit.

Na konci je uveden seznam literatury, knih, které byly zmíněny a které bylo možné nalézt v regálech knihkupectví. Nalezla jsem zde spoustu krásných citátů a odkazů na různé tituly. Kniha se mi moc líbila, takže pokud se vám někdy dostane pod ruku, tak její čtení určitě doporučuji.


Název: Knihkupectví na Bylinkovém náměstí
Originální název: La Libraire de la place aux herbes
Edice: 7lásky
Autor: Éric de Kermel
Překlad: Martin Kratochvíl
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 264
ISBN/EAN: 978-80-7625-059-8


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.