Když virus potká mikroplasty
Mikroplasty v současné době likvidují naši planetu, kromě všeobecného znečištění se dostávají do těl živočichů, podle studie ze začátku roku byly dokonce nalezeny v lidské krvi. Nyní našli dalšího "parťáka". Jsou jím viry...
Vědci ze skotské univerzity ve Stirlingu potvrdili, že si viry našly nový způsob, jak přežít ve sladké vodě. A nejen že přežijí, ale jsou dokonce po dobu tří dnů stále infekční. Ptáte se jak? Pomáhají jim v tom právě zmíněné mikroplasty.
"Zjistili jsme, že viry se mohou přichytit na mikroplasty, což jim umožňuje přežít ve vodě tři dny, možná i déle, což je dost dlouhá doba na to, aby se dostaly z čistírny odpadních vod na veřejnou pláž," řekl vedoucí výzkumu Richard Quilliam. Takovéto virové části způsobují značné zdravotní riziko.
Výzkumníci sice stále ještě nedokážou s jistotou říct, jaké mají mikroplasty dopady na lidské zdraví, nicméně si jsou jisti, že nejsou prospěšné. Vyhnout se jim je ale prakticky nemožné, byly objeveny na odlehlých pouštích, na dně Mariánského příkopu, na vrcholu Mount Everestu, a dokonce i v tělech lidí - a to jak dospělých, tak i dětí.
"Ukázalo se, že drobné plastové částice poškozují lidské buňky a mají přímou souvislost s miliony předčasnými úmrtími ročně. Ve spojitosti s viry se tak jedná o skutečně nebezpečné spojení," dodává Quilliam.
Skotský tým testoval dva typy virů, ty s lipidovou membránou, jako je virus chřipky, a enterické viry, jako jsou rotaviry a noroviry. Zjistilo se, že u virů s lipidovou membránou se obal rychle rozpustil a virus zahynul, zatímco viry bez obalu se úspěšně přichytily na mikroplasty a přežily, a to až po dobu tří dnů.
Autor článku: Pavel Polcar
Úvodní obrázek zdroj: Pixabay