Hlubina - Ally Condie, Brendan Reichs

11.01.2022

S Hlubinou není radno si zahrávat

Pár přátel stačí mít... zpívá jeden nejmenovaný český jakože zpěvák. Nicméně je to myšlenka pravdivá a skuteční přátelé jsou dnes vzácní jak špetka šafránu. Nico však má štěstí a o Tylerovi a Emmě může říct, že jsou jeho přátelé, minimálně už jen proto, že když spadne z útesu do Tiché zátoky, vypraví se ho hledat. Do výpravy se zapojí také Opal, ne ten minerál, ale bývalá Nicova kamarádka z dětství, která však v posledních letech dávala přednost populárnějším klukům ze školy.

Nica se jim nakonec podaří naleznout, ale to není vše, v nebezpečné Tiché zátoce se ukrývá také tajuplný ostrov, o kterém nemá nikdo ani ponětí. Legenda navíc praví, že zde žije jakási hrůzostrašná Bestie. Mladí hrdinové na ostrově najdou jezero, v jehož středu stojí hausbót, v němž se, kromě vskutku podivných věcí, skrývá vstup do prostoru s kapalinou z jiného světa - Hlubinou.

Jejich zpočátku nevinné hrátky přivedou k životů Chiméry, představy, se kterými je nejdříve legrace, ale znáte to, každá sranda musí jednou skončit. On totiž i ďábel nejdříve člověka navnadí, než ho pohltí. Najednou není v ohrožení jen čtveřice přátel, ale také celé městečko Timbers.

Zatímco vám ještě hraje v hlavě písnička z úvodní věty, Nico, Tyler, Emma a Opal se pouští do boje, který nutně musí vyhrát, závisí na tom více než jen jejich přátelství.


Byla neuvěřitelná. Možná přímo magická. Jenom na ni pomyslel, už cítil mravenčení na kůži. Čím víc uvažoval o hausbótu, tím víc nabýval přesvědčení, že ho někdo postavil jenom proto, aby zakryl, co víří pod ním. Výstavní místnost byla úžasná - sbírka těch nejfantastičtějších věcí na světě -, ale nádrž v podzemí všechno ostatní zastiňovala.


Moc rád se čas od času pustím do knihy určené převážně mladším čtenářům, je to takový oddech od dospěláckého světa, a musím přiznat, že s Hlubinou, od dvojice autorů Ally Condie a Brendana Reichse, jsem opět neudělal krok vedle.

Rýpací okénko:
(Něco málo k volbě knih. Aby u čtenářů měla kniha úspěch, je třeba vzít v potaz několik faktů - pokud po ní sáhne někdo, kdo nemá rád příběhy s pubertálními hrdiny, nebude se mu líbit. Pokud po ní sáhne někdo, komu se nelíbil např. seriál Stranger Things, nebude se mu líbit. Pokud po ní sáhne někdo, kdo potřebuje mít na každé stránce smrt a hektolitry krve, nebude se mu líbit... a tak bych mohl pokračovat. Proč to píšu? Občas si totiž otevřu recenze knih, a když vidím, co někteří čtenáři příběhů vytýkají, nestačím žasnout. Je to moc dětské? Ano, je to kniha pro děti. Není to dost strašidelné? Ano, je to kniha pro děti. Pokud chce tedy kdokoliv číst knihy pro dospělé, měl by sáhnout po knihách pro dospělé. Je pak škoda snižovat hodnocení knihy jen proto, že sáhnete po jiném žánru, než chcete.)
To je asi tak vše, teď k samotné knize.

Jak jsem již zmínil, určitá podobnost se Stranger Things tu je, především proto, že se stejně jako v seriálu jedná o skupinku dětí a stejně jako v seriálu je zde určité propletení naší reality s realitou jinou, neznámou, zlověstnou. Tím to asi končí, Nico je outsider, kvůli ochranářským pracím jeho otce nepatří tak mezi oblíbence a ostatní děti mu to dávají poměrně dost najevo, proto si moc váží alespoň dvou svých přátel, jsou to jediné, co má. Upřímně, charaktery postav zde nejsou příliš rozvětvené, na druhou stranu vzhledem k žánru to není ani tak důležité, je potřeba vědět, že jsou děti věrné, skromné a že nesedí celé dny u počítačů. Dokonce i jistá změna v chování jedné z knižních postav je tak vcelku uvěřitelná. Komu se dá věřit a existují ještě taková přátelství i ve skutečném světě?

Kromě Nica je třeba zmínit ještě další postavy, Tyler je spíš strašpytel, ale pro přátele neváhá překročit hranici své komfortní zóny a je na něj spolehnutí. Emma je odvážný snílek, odhodlaná prosadit si svou, přičemž se do všeho pouští po hlavě. A Opal? Ta má v hlavě především poněkud nepořádek. Já se domnívám, že to ale k dospívajícím dívkám tak nějak patří, ale nechci se zde pouštět do nějakého boje se stereotypy, kterých by se mohl kdokoliv chytnout. Ještě bych zmínil, že každá kapitola nese pojmenování po jedné z hlavních postav, a tak je celkem zřejmé, o koho v ní půjde vždy primárně.

Myšlenka příběhu mi přišla super, moc mě bavil přerod z toho, co bylo hrou, k poměrně velkému nebezpečí, navíc, když tam byly implementovány popkulturní narážky. Jazyk, kterým je kniha psaná, je snadný, vše je podáváno jednoduše bez obtížných souvětí, komplikovaných myšlenek a slovních obratů. Děti se chovají jako děti a ne jako přemoudřelí dospělí, což moc chválím. Celý koncept příběhu umožňuje dětským čtenářům ztotožnit se s hrdiny, čímž mohou vše prožívat společně.


"Do lesa před chvílí vběhli tři stormtroopeři." Emma rukou naznačovala směr. "Sekají světelnými meči do stromů. A v potoce svítí nějaká koule."
"Pane jo." Tyler si přitiskl sevřenou pěst k bradě. "U kamenů k hausbótu stojí svítící gumídek?" Méďové skáčou jako míčky gumové?"

Pokud je vám jméno Brandana Reichse povědomé, jedná se o syna mnohem slavnější spisovatelky, pomyslné královny krimi příběhů Kathy Reichs. Ally Condie u nás byla zhruba před dvanácti lety přeložena fantasy trilogie pro děti a mládež Matched. Domnívám se, že spojení sil těchto dvou spisovatelů se podařilo a vše fungovalo tak, jak mělo. Otevřený konec čtenáře navnadí k pokračování, které pod názvem The Beast (Bestie) vyšlo v originále v roce 2019. Snad se i v tomto případě dočkáme českého překladu. Btw. obálka je naprosto pamparádní!


Název: Hlubina
Série: Hlubina 1.
Originální název: The Darkdeep
Autor: Ally Condie, Brendan Reichs
Překlad: Jan J. Škrob
Nakladatelství: Drobek
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 248
ISBN/EAN: 978-80-277-0056-1


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.