en-Praha za císaře pána - Pavel Scheufler

07/07/2021

Příběhy vyprávěné fotografiemi 

Noblesa císařské Prahy

Tenkrát za císaře pána Františka Josefa I. vypadala matička Praha poněkud jinak, než jak ji známe dnes. Překypovala životem, krásou a elegancí, jež se mohla rovnat jiným velkým evropským městům. Kdo ji jednou navštívil, navždy našla místo v jeho srdci.

Publikace Praha za císaře pána je plná fotografií, z nichž na čtenáře dýchá jedna etapa našich dějin. V předmluvě ke knize Karel Schwarzenberg píše: "Praha se z krásného, ale trochu zapomenutého města proměňuje v moderní metropoli. ... Půvab města byl zachován a vznikla metropole, která se mohla stát důstojným centrem samostatného státu." Město v době šedesátileté císařovy vlády formovaly nejen politické události, ale také zahraniční stavební styly a umění.

V pěti kapitolách je Praha představena z různých úhlů tak, jak ji zachytilo oko fotografa. Praha je navíc město velmi fotogenické, a tak se není čemu divit, že ať už snímky byly vyfoceny odkudkoliv, vždy se jednalo o krásu. Krom historického jádra přitahovaly nejrůznější umělce a fotografy pražské mosty coby technická chlouba. Na mnoha fotografiích tak mosty tvoří dominanty, které jsou někdy frekventovanější než tradiční pamětihodnosti. Jindy to byly každodenní činnosti jako například věšení prádla ve Zlaté uličce nebo práce ledařů na Šítkovské náplavce. Fotografie jsou většinou černobílé, některé pak kolorované. Jednotlivé fotky nejsou řazeny chronologicky, ale spíše tematicky podle daných městských částí. U popisku fotografie je vždy uvedeno jméno autora, pokud se nejednalo o neznámou osobu.

Kniha překypuje nejrůznějšími informacemi, které i mně coby rodilé Pražačce přišly velice zajímavé. Víte třeba, kdy přijel do Prahy první "parovůz" a kolik vezl cestujících? Které nádraží je v současnosti nejstarším koncovým nádražím v Evropě? V jakém roce kvůli povodním pukl Karlův most? Kolik zatažení bylo třeba, než byl strhnut mariánský sloup na Staroměstském náměstí? Které nádraží bylo v roce 1895 vyhozeno do vzduchu?

Doprovodný text nepopisuje pouze historické zajímavosti, ale i úskalí, která se pojila s fotografováním - udělat dobrou fotku totiž nebylo vůbec jednoduché. Nahlédneme tak do tajů fotografování tehdejší doby. Jelikož jsem o tom, jak vznikala fotka před cca 200 lety de facto nic nevěděla, bylo to pro mě neskutečně poučné.

Autor knihy, Pavel Scheufler, se svému řemeslu přeci jen věnuje již nějakou tu dobu a je poznat, že si na výběru fotografií, které utvořily konečný celek, dal záležet. Na čtenáře ze stránek dýchá krásná nostalgie. Nejde neobdivovat tehdejší styl odívání - elegantně oblečené dámy v šatech a kloboucích a pány s buřinkami či v uniformách. Je to sice krásné, leč dnes velmi nepraktické.

V závěru bych chtěla Prahu za císaře pána doporučit všem, kteří mají rádi staré fotografie a historické zajímavosti.


Název: Praha za císaře pána
Autor: Pavel Scheufler
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2018
Počet stran:
ISBN/EAN: 978-80-7529-481-4