Dneska žijeme - Emmanuelle Pirrote
Nečekané přátelství na pozadí druhé světové války
Rok 1944 byl poslední nadějí německých jednotek zvrátit výsledek druhé světové války. Ofenziva v belgických Ardenách, konkrétně operace Grief probíhala pod vedením Otty Skorzenyho (1908-1975), jenž byl SS standartenführer Waffen-SS a jehož jediným povoláním bylo zabíjet.
Zvláštní jednotka německých mužů oblečených do amerických uniforem měla podpořit celou útočnou akci. A právě členem této záškodnické skupiny je i postava knihy Dneska žijeme, jež je zasazena do poslední válečné zimy.
Mathias je SS důstojníkem ve službách Německa, lže, zabíjí a plní rozkazy. Když narazí na židovskou dívku, není pochyb, že ji musí sprovodit ze světa. V Mathiasovi se ale cosi hne a při pohledu do očí malé Renée namísto ní zastřelí svého německého společníka. V tento osudný okamžik se smývá hranice mezi zlem a dobrem a začíná boj o přežití. Mezi mužem a dívkou se utvoří velice nepravděpodobné, zato velmi silné pouto, jež postrádá jakoukoli logiku. Renée se ukrývá před německými vojáky, Mathias musí skrývat svoji pravou identitu. Podaří se jim díky vzájemné pomoci vyváznout živí?
Mladý voják Jake, ten, co nebyl moc silný v zeměpise, zanotoval In the Mood, všichni se k němu přidali a luskali prsty. [...]
Dokonce i Mathias pozpěvoval a připadalo mu to docela příjemné, mnohem příjemnější než posledně, kdy musel projevit svůj pěvecký talent při "Zpěvu partyzánů". Naštěstí si vzpomínal na slova In the Mood, každý tady je znal a Kanaďan nebo ne, nebylo by dobré zadrhnout se na jedné sloce.
Dokonce i Mathias pozpěvoval a připadalo mu to docela příjemné, mnohem příjemnější než posledně, kdy musel projevit svůj pěvecký talent při "Zpěvu partyzánů". Naštěstí si vzpomínal na slova In the Mood, každý tady je znal a Kanaďan nebo ne, nebylo by dobré zadrhnout se na jedné sloce.
Na to, jak je kniha útlá, se začátek rozjíždí hodně pomalu. Více akce poté přichází, když se přesuneme na statek ve vesnici Ardennes, kde se seznámíme s dalšími postavami, jež jsou velice různorodé, a tím pro čtenáře zajímavé. Příběh se zaměřuje převážně na psychiku a konání zúčastněných postav než na samotný historický kontext, který je zde nastíněn pouze okrajově.
Autorčin styl psaní je zvláštní a je nutné si na něj nejprve zvyknout, což v tomto případě může trvat i pár kapitol. Je to dáno především tím, že Emmanuelle Pirrote při psaní vycházela z napsaného scénáře, který vznikl jako první a na němž se podílela spolu se svým manželem Sylvestrem Sbille. Natáčení filmu je ale zdlouhavý proces, a tak se spisovatelka rozhodla postavám vdechnout život v knize.
V tak krátkém rozsahu nezbývá mnoho prostoru si někoho oblíbit, bohužel ani jeden z hlavních protagonistů si mé srdce nezískal. Mathias je chladnokrevný zabiják a egoista, v němž Renée probudí ochranitelské pudy a pocit svobodné vůle, Renée je sedmileté dítě, které se na svůj věk a původ chová velice odvážně. Zdánlivě kontrastní osobnosti, které mají společného mnohem více, než by se zprvu zdálo.
Kniha nabízí zase o něco jiný náhled na dění během druhé světové války, tentokrát ze strany obyčejných lidí. Nešokují nás hrozivé válečné zločiny, ale myšlenky a postoje zcela odlišných jedinců, jež sdílejí společný úkryt. Co jim dělalo radost? Pro co žili? Jaké měli sny? Věděli, že jim hrozí nebezpečí už jen tím, že mezi sebou ukrývali židovské dítě, přesto riskovali. Prostřednictvím flashbacků z Mathiasovy strany se vracíme o několik let zpět do minulosti, kde sledujeme jeho válečné počátky a postupný vývoj jeho charakteru.
Kniha Dneska žijeme získala v roce 2016 cenu Edmée de La Rochefoucauld. Pro Belgičanku Emmanuelle Pirrote byl titul jejím debutem. Inspiraci, dle jejích slov v jednom rozhovoru, čerpala ze zkušeností jejích prarodičů, jež během druhé světové války u sebe měli židovského chlapce.
Název: Dneska žijeme
Originální název: Today We Live
Autor: Emmanuelle Pirotte
Překlad: Dana Melanová
Nakladatelství: Mladý fronta
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 176
ISBN/EAN: 978-80-204-4557-5
Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Mladá fronta.