Akira 1 - Katsuhiro Otomo
Kyber, nebo hlavně punk?
Parta tokijských grázlíků na motorkách narazí na opuštěné dálnici na něco skutečně zvláštního, což vyústí ve vážnou nehodu jednoho z nich. Vše naštěstí dobře dopadne, ale cosi visí ve vzduchu. Podivné stvoření očividně není jediné a zraněný motorkář začíná pociťovat neklid. Na scénu navíc vstupuje armádní korporace, která skrývá více než obyčejné tajemství. Začíná hon na kočku a myš, následovaný zběsilými závody na "pekelných strojích" a zakončený situací, kdy se proti sobě musí postavit přátelé.
Když se v Česku začala tak nějak masivně vydávat manga, Akira bylo jméno, které se skloňovalo všemi směry. Nakonec, zejména kvůli japonskému puntičkářství, trvalo nakladatelství Crew zhruba deset let, než se jejich snaha ocitla na cílové rovince a tento kult spatřil světlo světa také v českém jazyce. Akira vyšla poněkud jinak, než jsou čeští čtenáři zvyklí, především co se formátu knihy a výběru papíru, na kterém je vytištěna, týče. Vše muselo být zachováno tak, jak si přál japonský vlastník práv, jinak by se český čtenář komiksu nedočkal. Stejně tak většina nápisů, včetně grafity, musela zůstat v původním jazyce, překlad se tak mnohdy nachází jako poznámka pod daným panelem. Nutno podotknout, že se nakladatel s požadavky popral obstojně a vyšlo z toho parádní dílko. Pokud se přeci jen najde někdo, kdo by knihu "hodnotil" na základě zpracování, let z Prahy do Tokia trvá něco mezi 14 a 20 hodinami s přestupem, může si to zkusit vyříkat s majiteli po svém.
O Akirovi slyšel snad úplně každý, první díl mangy však přímo neříká, kdo, nebo co to je. Jde spíše o rozjezd, který pomalu, ale poutavě uvádí do situace. Jak už to u prvních dílů bývá, mají často přízvisko nedoceněnosti právě kvůli tomu, že se čtenáři seznamují s něčím novým, přesto jsou zcela nezbytné. Akira spadá do skupiny tzv. japonského kyberpunku a bývá dnes již hodnocena jako klasika. Pokud však někdo bude hledat příběhy podobné dalším klasikám, jako je např. Ghost in the Shell, bude zklamán. Příběh by se tak dal spíše označit jako katastrofický s parapsychologickými jevy. Série je spíš punk nežli kyberpunk. Atmosféra knihy je skvělá, ze stránek dýchá autorova zručnost a je patrné, že jde o nadčasové dílo.
Celá sága zabrala autorovi jménem Katsuhiro Otomo zhruba osm let, vznikala mezi lety 1882-1990. Zajímavostí je, že se děj neodehrává kdesi ve vzdálené budoucnosti, ale autor ho v době napsání zasadil do roku 2019, který jsme my jako čtenáři již zažili. Můžeme tak s nadsázkou hodnotit, nakolik se mu podařilo odhadnout budoucnost. Co můžeme říct s jistotou - nepřehnala se přes svět 3. světová válka, zatím. Hlavní hrdinové jsou členy gangu, kteří mají potíže s autoritami, školou, holdují alkoholu, drogám a dívkám. Spisovatel se díky své tvorbě zařadil mezi elitu japonského komiksu.
Jako cílovou skupinu bych označil poněkud starší čtenáře, přeci jen, některé souvislosti by těm mladším nemusely dojít. Jedním z důvodů je také užití značného násilí v knize. Doporučovat mangu je poněkud těžké, protože kdo k ní "nepřičuchnul" dodnes, pochybuji, že Akirou se to změní. Manga je kapitolou sama pro sebe. Pro milovníka mangy by se však na druhou stranu dalo říct, že je tento komiks jakousi povinností, cestou ke kořenům. Já byl velice spokojený a pevně doufám, že se k nám brzy dostane také pokračování. Série má celkem 6 dílů.
Pokud jste byli s komiksem spokojeni, doporučuji podívat se na anime z roku 1988, vycházející z komiksů, režírované samotným autorem knih.
Název:
Akira 1
Originální název: Akira 1
Série: Akira
1.
Autor: Katsuhiro Otomo
Překlad: Anna
Křivánková
Nakladatelství: CREW
Rok vydání:
2021
Počet stran: 362
ISBN/EAN: 978-80-7449-907-4
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství CREW.